

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Length | 4.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Power Rating | 750 mW |
| Height | 5.34 mm |
| Thickness | 3.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Current Rating | 100 mA |
| Dropout Voltage | 1.6 V |
| Min Input Voltage | 13.7 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 12 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Power Dissipation | 750 mW |
| Max Supply Voltage | 35 V |
| Min Supply Voltage | 14.5 V |
| Accuracy | 5 % |
| Power Dissipation | 750 mW |
| Max Output Current | 100 mA |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Max Output Voltage | 12.5 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 54 dB |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Load Regulation | 100 mV |
| Line Regulation | 180 mV |
| Min Output Voltage | 12 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Bulk |
Stock: 17
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50160
Ext.Price$0.50160
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50160 | $0.50160 |
| 10 | $0.39850 | $3.98500 |
| 25 | $0.36256 | $9.06400 |
| 50 | $0.32986 | $16.49300 |
| 100 | $0.30012 | $30.01200 |
| 300 | $0.28438 | $85.31400 |
| 500 | $0.26947 | $134.73500 |
| 1000 | $0.25414 | $254.14000 |
